JAZZFESTBRNO 2017: David Dorůžka Trio (CZ) /Joe Lovano Classic Quartet (US, BG)

festival hudba, koncert

Čtvrtek 23.3.2017 19:30

SONO Centrum, Brno

Kytarista a skladatel David Dorůžka je často označován jako přední představitel české jazzové scény. Joe Lovano, rodák z Cleavelandu, se pouští do odvážných h projektů a exceluje jak při hledání neotřelých způsobů uměleckého výrazu.

Nyní sedmatřicetiletý David Dorůžka se na české jazzové scéně pohybuje již od svých čtrnácti let. Vystudoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music v Bostonu, během studia měl možnost studovat s hudebníky, jako jsou Joe Lovano, Mick Goodrick, George Garzone, Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman či Christian McBride. S Joem Lovanem se tak na brněnském JazzFestu po letech konečně setká na jednom podiu. Za dvě vlastní alba získal Dorůžka cenu Anděl za jazzové album roku (Hidden Paths, 2004 a Silently Dawning, 2008); tutéž cenu získalo v roce 2012 album Light Year, které vytvořil s kvintetem Inner Spaces. Dorůžka vystupoval na mnoha prestižních jazzových pódiích po celém světě a podílel se na mnoha nahrávkách. Spolupracoval (v některých případech stále spolupracuje) s hudebníky, mezi nimiž nechybí George Mraz, Jorge Rossy, Chris Cheek, Arild Andersen, Django Bates, Albert Sanz, Iva Bittová, Marta Topferová (projekt Milokraj), Jaromír Honzák, Luboš Soukup, Aga Zaryan, Tomáš Liška, Tiburtina Ensemble (projekt Apokalypsis) a další.

V kapele Classic Quartet zkoumá Joe Lovano bohatou historii mainstreamového jazzu přes swing a bebop, vždy s přidáním vlastního faktoru X, který jej vynesl na jazzový piedestal. Tenhle jedinečný straight-ahead jazzový projekt vznikl ze spolupráce s legendárním (a dnes již bohužel zesnulým) pianistou Hankem Jonesem před deseti lety, a Lovanovi umožňuje hledat nové cesty v rámci již poznaného území. Slovy slavného producenta Bruce Lundvalla je Lovano „velikán svého nástroje a nefalšovaný jazzový mistr.“

Komentáře
Jméno nebo přezdívka:

Komentář:

Facebook komentáře
Nahlásit změnu

Našli jste nepřesný údaj nebo víte o změně u této akce? Pomozte nám vybudovat kvalitní katalog akcí a pošlete nám o změně informaci. My údaje co nejrychleji opravíme.