38th International Jazz Festival Praha

hudba, koncert festival

Sobota 1.10.2016 22:00 - Neděle 6.11.2016 0:00

Reduta Jazz Club, Praha 1

Nejstarší jazzový festival ve střední Evropě slaví již 38. ročník. Přijďte se i Vy podívat na desítky jazzových hvězd! Festival se odehraje v legendárním jazzovém klubu Reduta pod vedením přední umělecké agentury Pragokoncert Bohemia, a. s.

Mezinárodní jazzový festival Praha je bezesporu nejstarším hudebním festivalem v České republice a patří i mezi nejstarší a nejznámější festivaly v Evropě. První ročník festivalu se uskutečnil již v roce 1964 pod názvem Mezinárodní jazzový festival Praha s podtitulem „festival splněných přání“. A skutečně se přání splnila. V Praze totiž vystoupily tehdejší hvězdy světového formátu v čele s Donaldem „Babym“ Douglasem, Ackerem Bilkem a kvartetem Krzystofa Komedy. První jazzový festival se setkal s mnoha pozitivními ohlasy, což přimělo zakladatele Lubomíra Dorůžku k jeho pokračování. Předzvěstí špičkového obsazení druhého ročníku festivalu o rok později byl březnový koncert nejslavnějšího představitele jazzu v tehdejším hudebním světě – Louise Armstronga. Legendární večer se stal významnou společenskou událostí, které se zúčastnily špičky uměleckého života tehdejšího Československa. Druhý mezinárodní jazzový festival konaný na podzim roku 1965 byl rovněž velmi úspěšný a celý festival měl dobře nakročeno stát se jedním z nejlepších jazzových festivalů Evropy. Mezi hlavní lákadla tohoto ročníku patřil velmi známý francouzský oktet Swingle Singers, All Stars Flavia Ambrosettiho, nebo Modern Jazz Quartet. Následující dva ročníky v roce 1966 a 1967 potvrdily vysokou kvalitu festivalu a nic nebránilo k dalšímu pokračování.

V roce 1968 se plánovala oslava prvních pěti let výročí tohoto festivalu a publikum, které mělo pouze zde jedinou možnost vidět zahraniční jazzové muzikanty na území Československa, se těšilo na další svátek plný hvězd. Z festivalu, který byl naplánován na říjen roku 1968, byly nakonec uspořádány pouze koncerty světoznámého Tonyho Scotta, a mladého a talentovaného Felixe Slováčka z důvodů nestabilní situace v Československu srpnovým vpádem vojsk Varšavské smlouvy. Šestý ročník v roce 1969 hostil po zklidnění vnitropolitické situace další velikány světového jazzu. V Praze se objevil věhlasný Duke Ellington Orchestra, legendární pianista Oscar Peterson, populární Clarke-Boland Big Band, či Jazz Coloseum z Velké Británie. Festivalová dramaturgie se však po šestém ročníku začala pod vlivem normalizace razantně měnit. Musely být upřednostňovány spíše soubory ze socialistického bloku na úkor těch světových, nicméně i na dalších ročnících festivalu byl uveden alespoň jeden zástupce západoevropské nebo americké jazzové scény.

V roce 1972 mezinárodní jazzový festival Praha zažil velké změny. Nejvýznamnější z nich bylo plné převzetí festivalu uměleckou agenturou Pragokoncert, která začala festival věnovaný jazzu pořádat každé dva roky. S vyvrcholením každého ročníku se nově udělovaly hudební ceny pojmenované po geniálním skladateli Jaroslavu Ježkovi. V roce 1974 byl Pragokoncertem uspořádán další festival. Pozvání do Prahy tehdy přijal legendární Count Basie Big Band v doprovodu pianisty Oscara Petersona a zpěváka Big Joea Turnera. Tuzemskou scénu zastupoval například orchestr Gustava Broma či System Tandem Jiřího Stivína a Rudolfa Daška. Jubilejního desátého ročníku se o dva roky později zúčastnil excelentní Benny Goodman se svým uskupením a mezinárodní jazzový festival Praha opět začal získávat na svém věhlasu. Během  80. let Pragokoncert uspořádal další čtyři hvězdně nabité festivaly, kterých se zúčastnil ať už Dexter Gordon, Albert Mangelsdorf, John Surman s norskou zpěvačkou Karin Krogovou, okouzlující Sonny Rollins Quartet, proslulý Glenn Miller Orchestra, impozantní Buddy Rich Big Band, John Scofield Quartet či Chris Barber. Jubilejní patnáctý ročník přijeli oslavit pianoví mágové Herbie Hancock a Aki Takase a rok před sametovou revolucí zavítal na festival v roce 1988 jedinečný Chick Corea Electric Band, kytaroví velikáni Charlie Byrd, Barney Kessel, Herb Ellis, dechberoucí Stephan Grappelli, nebo bluesový harmonikář Sugar Blue.

Začátkem 90.let se začala politická situace v Československu značně uvolňovat a 1. listopadu 1989, jen pár dní před Sametovou revolucí, přivezl Pragokoncert do Prahy fenomenálního Raye Charlese. Po revoluci dochází k razantní změně politické situace a tím se i výrazně rozšiřuje portfolio jazzových hvězd, které bylo do této doby značně omezováno tehdejší vládou. Pragokoncert se pod vlivem nové konkurence dostává do existenčních potíží, které se podaří vyřešit až novému majiteli předsedovi představenstva holdingové společnosti Graddo a.s. panu Alexandru Cachovi, PhD. Ten se osobně věnuje výběru umělců a díky němu mají možnost čeští posluchači navštívit koncerty takových veličin jako Keith Jarrett, WyntonMarsalis, Dave Brubeck, Tony Bennett, New York Voices, Rhoda Scott, či Dee Dee Bridgewater. Postupně Mezinárodní jazzový festival Praha nabírá nový dech – koná se každý rok a na programu se pravidelně objevují legendy i stoupající hvězdy světového formátu.

V průběhu uplynulých let měl festival čest hostit hvězdy jako:

Mr. ACKER BILK & HIS PARAMOUNT JAZZ BAND (1964 & 1982)
DUKE ELLINGTON ORCHESTRA (1968)
COUNT BASIE ORCHESTRA & OSCAR PETERSON & BIG JOE TURNER (1974)
BENNY GOODMAN (1976)
DIDIER LOCKWOOD (1984)
STÉPHANNE GRAPPELLI QUARTET (1988)
B. B. KING (1990)
WYNTON MARSALIS (1990)
CHICK COREA ELEKTRIC BAND (1991)
DAVE BRUBECK QUARTET (1996)
TONY BENNET & RALPH SHARON TRIO (1997)
NEW YORK VOICES (1998)
MAL WALDRON, ALBERT MANGELSDORFF (2001)
RHODA SCOTT (2006)
DEE DEE BRIDGEWATER (2007)

a mnohé další.

Komentáře
Jméno nebo přezdívka:

Komentář:

Facebook komentáře
Nahlásit změnu

Našli jste nepřesný údaj nebo víte o změně u této akce? Pomozte nám vybudovat kvalitní katalog akcí a pošlete nám o změně informaci. My údaje co nejrychleji opravíme.