JAZZFESTBRNO 2017: Luboš Soukup Quartet & Lionel Loueke / Marius Neset Quart

hudba, koncert festival

Středa 29.3.2017 19:30

SONO Centrum, Brno

Český saxofonista žijící ve Skandinávii Luboš Soukup bývá často nálepkován jako neotřelý komponista a vypravěč hudebních příběhů.

Soukup od roku 2010 žije v dánské Kodani, kam ho přivedla touha nahlédnout pod roušku skandinávské hudby, načerpat svěží inspiraci a navázat nové kontakty. Úspěšně dokončil magisterské studium na tamější hudební akademii Rytmisk Musikkonservatorium a poslední roky se intenzivně věnuje komponování a svým dánským i českým projektům, za kterými do Česka vyráží několikrát ročně. Pravidelně vystupuje na mezinárodních jazzových festivalech s ambiciózní kapelou Luboš Soukup Quartet nebo mezinárodně úspěšným kvartetem Points. Je členem energické skandinávské kapely MAdHAs, česko-polského kvinteta Inner Spaces, Concept Art Orchestra aj. Doposud vydal šest desek s vlastní hudbou. Největším projektem je nedávné album s názvem Through the Mirror, které natočil se čtrnáctičlenným ansámblem. Ačkoliv je Soukupova tvorba inspirována řadou jazzových i klasických velikánů, nachází si po letech hraní a psaní hudby svůj vlastní osobitý styl. A právě jeho expresivní styl hraní, sytý zvuk saxofonu a odvahu dotýkat se hudebních extrémů spoluhráči i publikum zvláště oceňují. Jeho hudba je synonymem světa fantazie, ve kterém prostřednictvím muzikantů ožívají malé i velké příběhy.

Soukupovo kvarteto vzniklo na podzim roku 2010 v Kodani v Dánsku, tj. v době, kdy zahájil studium na tamější hudební akademii. Po nesčetných jam sessionech se saxofonista rozhodl, přibrat do kapely, vedle silné rytmické sekce Illerhag – Hæsum, i švédského pianistu Oscara Grönberga. Pro svoje exkluzívní vystoupení v ČR a nahrávací session na připravovanou desku pro label Animal Music si přizval senzačního kytaristu a zpěváka Lionela Louekeho, jehož brněnští fandové znají mj. z kapely Herbieho Hancocka. Tohoto beninského umělce vyhledává celá řada kapelníků pro jeho organickou fúzi jazzu a africké hudby a Louekeho angažmá na nové desce lze považovat za Soukupův umělecký i manažerský úspěch. Začlenění muzikanta s africkými kořeny do autentického evropského kvarteta slibuje jedinečný zážitek plný silných melodií a rytmů a bandleader slibuje doslova „rituál radosti jak pro muzikanty, tak pro posluchače.“

Marius Neset se narodil v Norsku, ale dnes žije v Kodani. Vydáním svého debutového alba Golden Xplosion v dubnu 2011 způsobil tento saxofonový bourák explozi zájmu v oblasti nad padesátou rovnoběžkou a postupně i pod ní. Nejen, že se o něm začalo mluvit jako o zázračně talentovaném saxofonistovi, ale na přetřes přišla i jeho činnost kompoziční a kapelnická. Stal se tak jedním z nejdiskutovanějších příslibů evropské jazzové scény. Terje Mosnes z deníku Dagbladet jej označil za nejtalentovanějšího norského saxofonistu od dob Jana Garbarka. Tohle tvrzení se může zdát poněkud odvážné, ale Marius Neset dělá vše proto, aby pochvalným slovům dostál. V posledních letech oslňuje publikum po celé Evropě dokonalou instrumentální technikou, bohatou tvořivostí, představivostí a nevídanou virtuozitou. Na první poslech je sice jasné, že Nesetovi kdysi zvukově učaroval Michael Brecker, ale s každým novým albem i díky skladatelské originalitě stále úspěšněji nachází svoji vlastní identitu. Již jeho následující alba – Birds (2013) a velkokapelový projekt s Trondheim Jazz Orchestra pod názvem Lion (2014) prokázaly, že Neset je na cestě stát se jednou z největších nastupujících jazzových hvězd. Má za sebou několikaleté kontinuální turné, včetně vyprodaných vystoupení na některých z nejprestižnějších evropských festivalů včetně North Sea Jazz, Stuttgart Jazzopen a Kongsberg jazz festival. Na začátku roku 2015 vydal opět vysoce ceněné album Pinball, které bude tvořit stěžejní část jeho brněnského festivalového vystoupení.

Komentáře
Jméno nebo přezdívka:

Komentář:

Facebook komentáře
Nahlásit změnu

Našli jste nepřesný údaj nebo víte o změně u této akce? Pomozte nám vybudovat kvalitní katalog akcí a pošlete nám o změně informaci. My údaje co nejrychleji opravíme.