Disent podle žen – polský a české pohled

kino, film přednáška, kurz ostatní

Čtvrtek 26.1.2017 17:00

Úspěšný dokumentární film Solidarita podle žen otevřel v Polsku diskusi o nedoceněné roli aktivistek v protikomunistickém opozičním hnutí. Lišila se situace žen a mužů v disentu?

Tuto důležitou otázku připomínáme v kontextu kulatých výročí vzniku dvou opozičních fenoménů, klíčových pro dějiny střední Evropy: polského Výboru na ochranu dělníků (KOR) a české Charty 77. Po projekci dokumentárního filmu bude následovat diskuse přímých účastnic těchto událostí na obou stranách hranice. Hostem z Polska bude Zofia Romaszewska, která společně se svým manželem vedla Intervenční kancelář KOR, tedy orgán koordinující pomoc politicky pronásledovaným. Český pohled představí Petruška Šustrová, signatářka a mluvčí Charty 77.

Moderuje Maciej Ruczaj.

Solidarita podle žen / Solidarność według kobiet, 2014, 103 min., rež. Marta Dzido, Piotr Śliwowski
Snímek nabízí příběh několika Polek, které díky své odvaze, rozhodnosti a angažovanosti přispěly v osmdesátých letech ke změně politických reálií v komunistickém Polsku. Věnuje se jejich tehdejším opozičním aktivitám i současnému životu. „Solidarita se opakovat nebude, ale vědomí, že jiný svět je možný, mi stále dodává naději,“ říká jedna z hrdinek dokumentu.

Ve spolupráci s Polským institutem v Praze a Českou ženskou lobby.

Komentáře
Jméno nebo přezdívka:

Komentář:

Facebook komentáře
Nahlásit změnu

Našli jste nepřesný údaj nebo víte o změně u této akce? Pomozte nám vybudovat kvalitní katalog akcí a pošlete nám o změně informaci. My údaje co nejrychleji opravíme.