Básnící uprchlík – uprchlý básník

přednáška, kurz setkání, sraz ostatní

Středa 21.12.2016 19:00

Autorské čtení a beseda s Adinem Ljucou.

Bosenský básník, prozaik a překladatel dosud vydal básnickou sbírku Hidžra (1996) a soubor povídek Vytetované obrazy (2005), jejichž dominantním tématem je uprchlictví.

Adin Ljuca odešel z Bosny do Prahy poté, co byl raněn při obraně rodného města Maglaje za války v Bosně a Hercegovině. V Praze vystudoval komparatistiku na Filozofické fakultě UK a dvacet let působí jako knihovník, nejprve ve Slovanské knihovně při Národní knihovně ČR a poté jako vedoucí historického fondu v Národní technické knihovně.

Jak se dívá uprchlík z devadesátých let na současnou uprchlickou krizi? Čím se současná situace uprchlíků v Evropě liší od uprchlické vlny z devadesátých let a v čem se situace uprchlíků z bývalé Jugoslávie podobá situaci současných běženců?

Besedy se zúčastní a Ljucovy texty ve vlastních překladech budou číst specialista na dějiny Balkánu Historického ústavu AV ČR František Šístek a literární teoretik z Univerzity Palackého v Olomouci Jiří Hrabal.

Komentáře
Jméno nebo přezdívka:

Komentář:

Facebook komentáře
Nahlásit změnu

Našli jste nepřesný údaj nebo víte o změně u této akce? Pomozte nám vybudovat kvalitní katalog akcí a pošlete nám o změně informaci. My údaje co nejrychleji opravíme.