Debata na téma: Za svobodné Bělorusko

přednáška, kurz historie ostatní

Pondělí 3.10.2016 19:00

Diskusi moderuje Petra Procházková a tlumočí Kryścina Šyjanok.

Debata s běloruským prodemokratickým politikem Mikalajem Statkevičem, bývalým politickým vězněm a opozičním kandidátem na prezidenta, a jeho ženou, aktivistkou v boji za lidská práva, Marynou Adamovičovou, o současném dění v Bělorusku.

Po vyhlášení vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách roku 2010 vyšli Bělorusové do ulic protestovat proti zfalšování volebních výsledků. Lukašenkův režim odpověděl zatýkáním a demonstraci brutálně potlačil. Statkevič byl poté odsouzen na šest let do vězení. Je jedním z šesti politických vězňů, které Lukašenko loni propustil na svobodu. Následně EU zrušila většinu sankcí. Nyní Lukašenko znovu ukazuje Evropě svou přívětivou tvář. Do běloruské dolní komory parlamentu se v září poprvé dostaly dvě zastupitelky opozičních hnutí. Že by konečně liberalizace? Nebo pouze dočasná obleva, která skončí novým „mrazem“?

Ve spolupráci se Slovanskou knihovnou v Praze, Východoevropským klubem a Studentským hnutím za solidaritu.

Komentáře
Jméno nebo přezdívka:

Komentář:

Facebook komentáře
Nahlásit změnu

Našli jste nepřesný údaj nebo víte o změně u této akce? Pomozte nám vybudovat kvalitní katalog akcí a pošlete nám o změně informaci. My údaje co nejrychleji opravíme.