Jan Patočka: Filozofie a čin

přednáška, kurz ostatní

Čtvrtek 16.3.2017 19:00

Srdečně zveme na seminář, který jsme připravili ve spolupráci s Archivem Jana Patočky.

Jan Patočka zahajoval svůj soukromý seminář „Platón a Evropa“ na podzim 1973. Filozofii charakterizoval jako vnitřní jednání. „Situace člověka“, řekl svým pražským žákům, kteří se v atmosféře vrcholící normalizace sešli v jednom pražském bytě, „se mění, když si ji uvědomíme. Situace je úplně jiná podle toho, zda lidé, kteří jsou v situace nouze, se vzdávají, anebo nevzdávají.“

Na semináři k připomínce 40. výročí úmrtí a 110. výročí narození Jana Patočky, jednoho z prvních mluvčích Charty 77, budou hovořit ti, kdo byli tenkrát u toho: Ivan Chvatík, vedoucí Archivu Jana Patočky; Miroslav Petříček, profesor filozofie UK; Jaromír Kučera, učitel filozofie na VŠCHT; Jiří Michálek, učitel filozofie na Přírodovědecké fakultě UK. Dále vystoupí Markéta Bendová, doktorandka na Ústavu filozofie a religionistiky FF UK.

Úvodní slovo pronese a moderátorem následné diskuse bude Martin Palouš, ředitel Programu Václava Havla pro lidská práva a diplomacii na Floridské mezinárodní univerzitě.

Komentáře
Jméno nebo přezdívka:

Komentář:

Facebook komentáře
Nahlásit změnu

Našli jste nepřesný údaj nebo víte o změně u této akce? Pomozte nám vybudovat kvalitní katalog akcí a pošlete nám o změně informaci. My údaje co nejrychleji opravíme.