Večery s polskými reportéry IV.: Romové, nebo Cikáni?

přednáška, kurz ostatní

Středa 14.9.2016 19:00

Další setkání ze společného diskusního cyklu ve spolupráci s Polským institutem v Praze, v němž představujeme fenomén polské školy literární reportáže a její nejvýznamnější současné tváře.

Romská menšina se v postkomunistických zemích stále potýká s diskriminací a sociálním vyloučením. Rozděluje ji zároveň spor o vlastní identitu, tradiční kultura je narušena zásahy zvenčí a teprve pomalu se rodí vzdělaná romská elita. O situaci Romů v Česku, v Polsku, na Slovensku a v dalších evropských zemích budou diskutovat reportérka Lidia Ostałowska a novinářka a romistka Saša Uhlová.

Lidia Ostałowska je autorkou dvou reportážních knih věnovaných Romům, jejich kultuře, historii a současné situaci. Letos vyšel český překlad souboru reportáží Cikán je Cikán (Dokořán a Jaroslava Jiskrová – Máj), v níž se autorka vydala za Romy do severních Čech, bulharských věznic nebo rumunských ghett. Druhá kniha, Akvarely pro Mengeleho (P3K 2014), se vrací k zapomenutému romskému holocaustu, ale na jeho pozadí i romskému chápání historie nebo proměnlivým interpretacím evropských dějin.

Komentáře
Jméno nebo přezdívka:

Komentář:

Facebook komentáře
Nahlásit změnu

Našli jste nepřesný údaj nebo víte o změně u této akce? Pomozte nám vybudovat kvalitní katalog akcí a pošlete nám o změně informaci. My údaje co nejrychleji opravíme.