Pavel Juráček: Deník ze života tajtrlíků

setkání, sraz přednáška, kurz ostatní

Čtvrtek 18.5.2017 19:00

Slavnostní uvedení dvou knih Pavla Juráčka: prvního svazku kompletního vydání jeho deníkových záznamů – Deník I. (1951–1956) – a výboru z jeho publicistické tvorby – Ze života tajtrlíků.

Večerem provází editoři Marie Kratochvílová a Pavel Hájek, ukázky čte herec Lukáš Jůza (divadelní spolek Kašpar).

Uvedení prvního svazku monumentálního deníkového díla významného českého filmového režiséra. Nejde o běžný deník, ale o skutečné literární dílo, jedinečnou kroniku své doby. Pavel Juráček chtěl být a byl především spisovatel. Psal povídky, filmové povídky, scénáře a tento deník, zachycující život v Československu v průběhu třiceti let a následně i v exilu v Německé spolkové republice a po návratu do Československa. Juráček měl dramatický a vypravěčský talent, byl mistrem popisu, charakterizace a dialogu. Svůj deník psal rukou do 33. vázaných sešitů formátu A5. Přítomná edice poprvé shrnuje celek Juráčkova deníkového díla – ve čtyřech objemných svazcích. První svazek obsahuje texty psané od roku 1948 do roku 1956. O přípravě svazku z autorových rukopisů promluví jeho editorka Marie Kratochvílová.

Společný svazek Knihovny Václava Havla a Národního filmového archivu Ze života tajtrlíků vůbec poprvé mapuje snad nejméně známou tvář Pavla Juráčka – představuje ho jako publicistu. Jako autora, který se nezabývá jen svým světem (jak by leckterého čtenáře jeho Deníku mohlo napadnout), ale kterému jde také o stav společnosti, o její kulturní a myšlenkovou úroveň. Reprezentativní výbor z dohledaných textů sleduje jeho cestu od článků zveřejňovaných ve venkovských, městských a studentských novinách (50. léta), přes úvahy a komentáře publikované ve významných kulturních časopisech (60. léta) až po názory a postoje obsažené v rozhovorech, poskytnutých při nejrůznějších příležitostech v 60. a 70. letech. Řada textů zde vychází vůbec poprvé, velká část dříve otištěných prací se tu objevuje v podobě převzaté z nedávno objevených rukopisů a autorských strojopisů.

Komentáře
Jméno nebo přezdívka:

Komentář:

Facebook komentáře
Nahlásit změnu

Našli jste nepřesný údaj nebo víte o změně u této akce? Pomozte nám vybudovat kvalitní katalog akcí a pošlete nám o změně informaci. My údaje co nejrychleji opravíme.